Pozor na nekalé obchodníky při nákupu zlataČeská národní banka dnes vydala upozornění na aktivity seychelské společnosti Golden Grail. Ta dle České národní banky nemá žádné oprávnění pro provozování činností spojených s investováním. Jde tedy s největší pravděpodobností o nezákonný prodej investičních nástrojů a to včetně zlata. Investoři by se měli mít před touto společností na pozoru.
Jak koupit investiční zlato?Příklad Golden Grail jasně demonstruje, proč je dobré prověřovat firmu při nákupu investičního zlata. Co však lze dělat, aby drobný investor nenaletěl? Existuje několik základních rad, kterých by se měl investor držet při nákupu fyzického zlata. Jejich zanedbání by mohlo přijít investora velmi draho.
1) Zlato nakupujte u českých firemNákup zlata se doporučuje především u firem, které jsou řádně registrovány v obchodním rejstříku. Měly by mít i fyzické sídlo na území České republiky. Sídlo společnosti velmi napoví, o jakou firmu se jedná. Pokud je na adrese společnosti pouze P.O. Box nebo obyčejná poštovní schránka místo kamenné kanceláře, pak je něco v nepořádku a je lepší se společnosti vyvarovat.
2) Výhodné nabídka na zlato nejsou tak výhodnéJe zapotřebí si uvědomit, že zlato je obyčejná komodita. Pokud tedy někdo nabízí vědomě
investiční zlato a jeho nákupní cena je pod aktuální cenou zlata na burze, jde minimálně o podivnou nabídku. Jen málokdo půjde vědomě do ztráty, pokud to není blázen. S největší pravděpodobností nepůjde o ryzí zlato.
3) Zapomeňte na internetové aukce a společnosti bez historieNakupovat zlato přes aukce, kde se prodejce skrývá za fiktivním jménem nebo od společnosti bez historie, která vznikla dle obchodního rejstříku nedávno, je přinejmenším riskantní. Zlato je specifická komodita, jež je cenná svou ryzostí. Pokud si tedy investor koupí něco jiného než čisté zlato, skončí jeho investice do zlata krachem. Využívejte proto přímých investic u velkých a osvědčených společností, které mohou doložit od jakých mincoven
investiční zlato pochází.