Čínské úřady dnes přinesly zprávy o vývoji čínské ekonomiky. Tyto ukazatele jsou klíčové pro celý finanční trh, neboť dávají jasný signál, jakým směrem se bude ubírat globální ekonomika. Čína v současnosti patří mezi velkou pětku světových ekonomik, takže případné zpomalení hospodářského růstu v Číně by se jevilo jako velký problém. USA, Japonsko a Německo se potýkají se slabými hospodářskými růsty, takže jediná Čína drží prapor růstu.
Jak na tom Čína je?Dle zveřejněných statistik rostla čínská ekonomika v roce 2012 tempem 7,9 %. Po roce 2011, kdy ekonomika Číny vyrostla o 7,4 %, jde o zrychlení, které finanční trhy přijaly s nadšením. Dle zveřejněných statistik se na čínském růstu podílely především rostoucí maloobchodní tržby, které poskočily o 15,2 %, a průmyslová produkce, 10,2 %. Pro Čínu je velmi pozitivní, že se jí daří udržet vysoké tempo růstu maloobchodních tržeb, neboť tím snižuje svoji závislost na exportu do zahraničí. Trhy v USA, Japonsku a Evropě totiž prožívají stagnaci.
Co to znamená pro zlato?Pro zlato je velmi pozitivní, že v Číně rostou maloobchodní tržby. Dle odborných studií by čínská populace měla do několika let výrazně promluvit do poptávky po zlatě.
cena zlata by tedy vlivem rostoucího hladu po zlatu mohla překonat hranici 2000 USD již v roce 2013. Čínská střední vrstva bude obrovských hybatelem pro všechny části finančních trhů. Potenciál této skupiny obyvatelstva zatím není zdaleka vyčerpán.