cena zlata prodělala v únoru bouřlivý vývoj. Dle mnohých odborníků přitom nabízel únor unikátní okamžiky pro vstup do dlouhodobých pozic. Ceny kolem 1550 USD za trojskou unci nabízeli skoro 10% rozdíl oproti lednovým cenám. Investor, který měl zálusk na nákup zlata, mohl využít zajímavých cen pro nákup. Ani stříbro nezůstalo v únoru pozadu.
Cena stříbra ukázala proč je mezi spekulanty tolik oblíbená. Propad přes 10% během několika dnů ukázal, že i nadále bude stříbro nabízet obrovské spekulativní možnosti.
Zlato v CZK a USDVelmi zajímavá jsou srovnaní, jakým způsobem se vyvíjela
cena zlata v CZK a USD. Například investoři do ETF a podobně zaměřených investičních nástrojů odvíjí svůj zisk od vývoje ceny zlata v USD, oproti tomu držitele fyzického zlata zajímá vývoj ceny zlata v CZK. Zatímco investoři do zlatých cihel a slitků zaznamenali během února stagnaci ceny svých investic, tak majitelé ETF odepsali na zlatě během února přes 5 %. Jak se tedy ukazuje, dokáže měnový pár CZK/USD ochránit české investory před velkými propady.
Vývoj stříbraInvestoři do stříbra nezaznamenali dlouhou dobu tak špatný měsíc, jakým byl únor. Za celý únor odepsali investoři přes 10% ze svého stříbrného portfolia. Začátek února přitom zastihl cenu stříbra v dobré kondici, těsně pod hranicí 32 dolarů za trojskou unci. Následující vývoj však znamenal propad až na úroveň 28,5 USD za unci, na které stříbro opouští jeden z nejhorších měsíců ve své novodobé historii. Naproti tomu český investor, který drží fyzické stříbro, odepsal v únoru „pouhých“ 5 % ze své investice, takže stejně jako u zlata zde zafungoval měnový pár CZK/USD.
Jaký bude březen?Zdá se, že obě drahé komodity se dostávají pod prodejní tlak. Za tímto tlakem stojí patrně nenaplněné obavy z přicházející inflace. Finanční trh se navíc nakazil optimismem, který ho vede ke vstupu do rizikových pozic, jakými jsou akcie a rizikové dluhopisy. Je však otázkou času, kdy se upne pozornost světa k problémům jihu Eurozóny, které se nedaří stále vyřešit.