Předtím než se rozhodnete investovat do stříbra se podívejte, co taková investice obnáší, jaká má rizika a jaký potenciál zisku. Investice do komodit platí obecně za vcelku rizikový nástroj, který se nedoporučuje pro konzervativního střadatele. Pokud si navíc chcete krátkodobě zaspekulovat, tak nákup fyzického stříbra pro Vás není vhodný.
Stříbro a jeho minulost
Stříbro a stříbrné mince byly již v minulosti považovány za uchovatele hodnot a velmi často se používaly jako platidlo. Historie stříbra začíná někdy ve starověku, kdy první vládci Mezopotámie odhalili, že stříbro se dá použít k zjednodušení obchodu. Namísto barterového obchodu vznikl obchod, který využíval stříbrných mincí. Následovalo období Římu, středověkých králů, novodobých počátků obchodování se stříbrem až současnost.
Stříbro dnes
Stříbro během posledních půl století značně ustoupilo ze své slávy. Dlouhodobá
cena stříbra se během 20.století propadla až současným úrovním. Stříbro se aktuálně pohybuje v rozmezí od 30 do 40 USD za unci. Tato cena je výsledkem oprášené slávy tohoto kovu, který se dnes spíše chápe jako průmyslový než jako drahý kov. Přesto a nebo možná právě proto se
cena stříbra během posledních pár let vzpamatovala. Ještě v roce 2009 se dala koupit trojská unce stříbra za 10 USD.
Co nahrává stříbru?
Stříbro je stále pro velkou část investorů uchovatel hodnoty. Proto se v dobách krize uchylují k nákupu stříbra, zlata nebo jiných kovů. Dá se tedy říci, že za současným vzrůstem ceny stříbra je strach investorů z Evropské unie, z fiskálního útesu v USA nebo z tikající bomby v čínském sektoru stavebnictví. Právě poslední jmenovaná země má na potenciál stříbra největší vliv. Čína se dere do popředí a tím i vzrůstají nároky čínského obyvatelstva. V Číně vzniká nejsilnější střední vrstva na světě. Do budoucna analytici odhadují, že čínská poptávka po stříbru vzroste několikanásobně. Pro stříbro to přináší zajímavý scénář, který může jeho ceně velmi prospět.