Mediální masáž
Zlato je dlouhodobá investice, tak proč "odborné" články říkají jeden měsíc" Teď kupujte, cena zlata půjde dolů." a za pár týdnů zase říkají, "Teď kupujte, cena zlata klesá." a za další pár dní: "Výhledy americké ekonomiky jsou dobré, cena zlata bude klesat, nekupujte".
Manipulace ceny zlata pomocí ovlivňováním masy médii
---> Můj dojem z toho je takový, že někdo krásně manipuluje s trhem podle toho, co se mu hodí. Stačí aby nějaký světový zpravodajský magnát zveřejnil zprávu o výhledu na další měsíc (ostatní zprávu přeberou) a chování trhu se v daném segmentu kompletně změní. Kdo by si taky kupoval zlato, když je americká ekonomika nastartovaná a čekají ji světlé zítřky. Jediné co mi z toho vyplývá je, že se někdo včas nestihl napakovat na zlaté vlně a snaží se ještě urvat, co se dá.
Expanzivní fiskální politika v USA
Každý, kdo čte pravidelně mezinárodní zpravodajství ví, že před několik týdny/měsíci ještě Amerika bojovala s krizí. Rozhodli se pro uvolňování obrovského množství peněz skrze FED. Byl ohledně toho poměrně velký poprask. Ze zkušenosti totiž vyplývá, že nakopnutí ekonomiky pomocí expanzivní fiskální politiky (uvolňování peněz do oběhu) se projevuje pouze krátkodobým růstem HDP. A to vůbec nemluvím o způsobu provedení pomocí tištění peněz nezajištěných zlatým standardem. Uvolňování je jen krátkodobé a tak důsledky mohou být také jen krátkodobé. Výsledkem je pouze hlubší deficit ve státním rozpočtu.
Zapomenutá evropská krize
Další krizí, která se následně mediálně úplně vytratila je Evropská krize. Před nedávnou dobou (ve stejném časovém období jako to bylo v případě s americkou krizí) byla evropské krize plná média. Dnes o tom není nikde vidět ani zmínka. Naopak se objevují jen zprávy o tom, že Řecko zažehnalo krizi. Je tu ale stejný problém jako v případě s USA. Tím, že se Řecku poskytne další půjčka, že se oddálí splatnost jejích dluhů, prominou úroky, udělají drastické škrty ---> Tím se přeci nic nevyřeší. Problém je v systému a v zažitém chování masy lidí. Možná to bude ještě chvíli vypadat, že to funguje, ale Řecko musí stejně zkrachovat aby se znovu mohlo postavit pevně na vlastní nohy a být opět hrdou zemí.
Po pádu následuje růst
Oddalování pádu pouze decimuje národ. Musí dlouhodobě trpět nezaměstnaností a nedostatkem. Například dnes je na tom pravděpodobně nejlépe Německo. Možná právě proto, že si naposledy šáhlo na dno (po druhé světové).
Ostatní zapomenuté „léčící se“ ekonomické krize
O dalších evropských zemích, které téměř bankrotují se již média nezmiňují vůbec. Španělsko, Portugalsko, Itálie, Francie, Irsko - tyto země asi všechny během několika týdnů vyřešily své ekonomické krize. Je to opravdu zajímavé, protože například nezaměstnanost stále spíše roste viz. Španělsko (23%) a Portugalsko (15%). Nevím jestli se tedy dá věřit zprávě říkající, že Španělská ekonomika se uzdravuje, přičemž ta samá zpráva jedním dechem dodává, že nezaměstnanost roste do rekordních výšek.
Aktuální a budoucí cena zlata
Dost o politice. Chtěl jsem jen vyjádřit svůj názor na aktuální a budoucí cenu zlata.
Podle mého názoru teď cena zlata klesá, protože velcí hráči vědí, že současná světová ekonomická situace je neudržitelná a tak se snaží zmanipulovat cenu zlata směrem dolů. Mohou si tak ve velkém za levno nakoupit zlato a stříbro. Později, až se ukáže, že "řešení" ekonomické krize bylo jen dočasné (v podstatě nefungovalo, jen problémy prohloubilo), cena zlata vystřelí do nebes a oni budou moci vykázat rekordní zisky z jejich zlaté investice (resp. na jejich peníze nebude mít inflace, která prudce naroste).
Shrnutí a vývoj ceny zlata:
cena zlata klesá. Pokles ceny zlata je ale ovlivněn krátkodobou politikou a mediálním politikařením. Efekt expanzivní fiskální politiky ale brzo skončí. V dlouhodobém horizontu tak předpokládám návrat k horečnému řešeni krize a opětovný vysoký nárůst ceny zlata a stříbra jakožto historického platidla a uchovatele hodnoty.
Inflace a cena zlata:
Je zapotřebí si uvědomit, že cena zlata reflektuje inflaci. Pokud poroste cena zlata, stejným tempem poroste i inflace. Vše, co jsem zde napsal, se tedy netýká jen investorů
